Erzurum Kombi Bakımı
Erzurum ilinde değerli Dadaşların hizmetine sunulmuştur, hepimiz için hayırlı ve uğurlu olsun. Firmamızdan bahsedecek olursak bu işe web ortamında yeni başlıyor olsak da fiilen yıllardır bu işin içindeyiz ve kombi bakımı nedir? Nasıl yapılır? çok iyi biliyoruz. Bu bilgiler ışığında hizmetlerimizden bahsetmeden önce Kombi bakımı hakkında bilgi vermek istiyorum.

Kombi bakımı nedir?

Kombi bakımı uzmanlarca yaptırılması ısrarla tavsiye edilen ve hem kombimizin daha uzun ömürlü olması, hem de doğalgaz faturalarının cebimizi yakmaması için çok periyodik olarak kombimize yaptırmamız gereken bakım onarım faaliyetinden ibarettir.

Kombi bakımı nasıl yapılır?

Adım adım kombi bakımı nasıl yapılır? ve en önemlisi bunu evde nasıl uygulayabileceğiniz konusunda tam teferruatlı video anlatım için aşağıda ki videodan yardım alabilirsiniz. Kombi bakımı işlemlerinin uzmanlarca yapılması gerektiğini de unutmamanız dileği ile iyi seyirler.
Kombi bakımı neden önemlidir?

Kombi bakımı yukarıda da belirttiğim gibi cihazınızın uzun ömürlü olması ve kış aylarında doğalgaz faturanızın aşırıya kaçmaması için oldukça önemlidir. Kış aylarında yaşayacağınız herhangi bir kombi sorunu yada arızası sonuçları size maddi manevi kayıp yaşatacaktır, bu anlamda düzenli kombi bakımı çok önemlidir.

Kombi emniyet sistemi

Kombilerde iki türlü güvenlik sistemi vardır. Bunlardan ilki sistemde hararet taşıyıcı akışkan olarak vazife yapan suyun basıncını ölçen güvenlik ventili bir öteki de baca gazı sıcaklığını ölçen baca sensörüdür. güvenlik ventili su basıncı 3 bar’a geldiğinde açılarak Çok suyu atarak basıncı düşürür. Baca sensörü ise geri tepme olduğu vakit davlumbaz sıcaklığı artar, bu sensörde bu sıcaklığın artması ile gaz valfinden gazı keserek yanmaya mani olur.

Bakım işlemleri hakkında bilgi

Kombi bakımı hakkında en çok merak edilen sorulardan bir kaç tanesini derledim ve bu sorulara kısaca cevap vermek istiyorum. Kombi bakımı ne kadar / kaç saat sürer? Garanti kapsamında mı? Kaç yılda bir yapılmalı? gibi sorular bu işin başlıca merak edilenleridir. Hepimiz için bu işlemin elzem olduğundan bahsettim ancak kombi bakımı dolandırıcılığı ülkemizin hemen her şehrinde kendini göstermiştir bu nedenle Erzurum için de bu şekilde bir dolandırıcılık örgütlenmesine karşı çok ama çok dikkatli olmalı, referanssız uzman görünümlü kimseye bu işlemi yaptırmamalısınız.
 • Kaç yılda bir yapılmalı?: Bu işlemi en az 3 yılda bir yaptırmanız gerekmektedir ancak biz tabi ki çok daha sağlıklı olması açısından yıllık olarak yaptırılmasını öneriyoruz.
 • Garanti kapsamında mı?: Kombi bakım işlemleri yıllık bazda yapılması gereken işlemlerdir ve garanti kapsamında değildir.
 • Kaç saat sürer?: Bu işlem normalde 45 dakika gibi bir süre içinde sağlıklı bir şekilde sonlandırılabilmektedir ancak kombinizdeki kirlilik ve arıza durumu bu süreyi uzatabilmektedir.

Kombi Bakım

Evlerimizde ve işyerlerimizde kullandığımız kombiler diğer beyaz eşyalardan daha öncelikli bir konumda bulundukları için senelik olarak uzman ekipler tarafından periyodik kombi bakımı yapılmalıdır.

Her sene soğuk kış günleri gelmeden önce son bahar mevsiminde yaptıracağınız periyodik kombi bakımı cihazınızın ömrünü uzatacağı gibi yakıttan tasarruf etmenizi, kombinizin daha güvenli çalışmasını ve daha düşük doğalgaz maliyeti ile daha fazla ısınma elde edebilirsiniz.

Periyodik kombi bakımında yapılması gereken işlemler nelerdir?

 1. Kombi cihazınızın yanış verimini azaltacak ve isli yanmasına sebebiyet verecek olan tozlar temizlenmelidir.
 2. Kombi petek tesisatının dönüşümünde bulunan filtre sökülerek temizlenmelidir.
 3. Kombi içinde zamanla oluşan çamurlaşmış su boşaltılmalıdır.
 4. İmbisat deposuna hava kontrolü yapılmalıdır.
 5. Ateşleme kısmının sağlıklı çalışabilmesi için çakmak kontrol edilmelidir.
 6. Gazın içeri geçişini sağlamakla görevli olan meme uçları temizlenmelidir. Burada sıkışacak olan gazın yanması gecikince havaya karışacaktır ve paranız gazla birlikte uçup gidecektir.
 7. Cihazın brülörünün temizlenmesi.
 8. Sıcak suyun akışı kontrol edilmeli.
 9. Peteklerin sıcaklık derecesi, ısınıp ısınmadığı kontrol edilmeli.
 10. Bacalı kombi cihazları için baca çıkış kontrolü yapılmalıdır.
 11. Fan motoru sökülüp temizlenmelidir.

Yorumlar

Sıkça Sorulan Sorular

Kombi Kullanmanın Getirdiği avantajlar nelerdir?

 • Bireysel ısınma özgürlüğü sağlar.
 • Kullandığınız kadar yakar ve ödersiniz.
 • Ayrıca sıcak kullanım suyu konforu sağlar.

Sıcak su içın ayrı bır cihaz (şothen, termosifon, boyler v_s_) kullanmanıza gerek kalmaz. Ulkemizde ne tür kombiler satılmaktadır? Ülkemizde satışa çıkartılan Kombi cihazları için birçok değişik seçenek bulunmaktadır. (17,000 - 20,000 - 24,000 - 26,000 - 30,000' lik, bacalı, hermetik, yoğuşmalı gibi)

Kombileri bir birinden ayıran özellikler nelerdir?

Cihazın dijital ve modülasyonlu olması, donmaya karşı korumalı olması gibi bazı özellikler, cihaz seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalardır. Bütün kombiler teknoloji olarak birbirine yakındır. Kalite ince ayrıntıda gizlidir.

Kombi satın alacağımız zaman nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Ürünü satın almadan önce,ürün hakkında yeterince bilgi edinmek, teknik personelden dikkat etmeniz gereken noktalar hakkında bilgi almak iyi bir başlangıç olabilir, seçtiğiniz markanın referans verebilecekleri konutlardan, ısınması, sems kalitesi, sarfiyatı gibi konularda bılgı edinmelisiniz. Kombi satın almadan önce, evinizin ihtiyacı, izolasyon durumu, ısı kaybına neden olabilecek olası faktörler ve kombinizin performansını etkileyecek diğer etkenler dikkatle belirlenmeli.

Kombi satın almadan önce servis araştırması yapılmalımıdır?

En önemli husus da budur, satın alınacak kombinin, satış sonrası semis hizmetlerinin yeterliliğidir. Unutulmamalıdır ki, ürünü aldıktan sonra ilk çalıştırmadan itibaren ürünün markası değil, önemli olan semsin kaliteli olmasıdır. Alacağınız kombinin markası ne olursa olsun, montajdan sonraki ilk aşama sems aşamasıdır. Teknik semsin evinize gelmesiyle kaliteyi yaşarsınız, o andan itibaren kombinizin kalitesi konuşur. Kalite ise, çok reklam demek değildir.

Kombi Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Kombi teknik bilgi ve tecrübe gerektiren bir cihazdır lütfen evinizde kullanmakta olduğunuz doğalgaz cihazlarına kendiniz müdahalede bulunmayın!
 • Kombinizde bir arıza oluştuğunda ilk yapmanız gereken kullanma kılavuzunu dikkatlice okumak olmalıdır.
 • Genellikle bütün cihazlarda arıza ikaz lambaları mevcuttur. ikaz lambaları hangi durumlarda yanar bunu mutlaka okuyup öğrenmeniz gerekmektedir.
 • Arıza ikaz lambası hangi durumlarda yanar.
 • Gaz gelmediği,Kombi ateşleme sistemi çalışmadığı,Kombi iyonizasyon çubuğu yanmayı hissetmediği durumlarda arıza ikaz lambası yanar.
 • Bazı kombilerde arıza ikaz lambalarının yerini dijital göstergeler yada led lambalar almıştır.
 • Bu cihazlarda cihazda oluşan arızayı lambaların üzerlerindeki şekillerden anlamak mümkündür.
 • Kombiler hakkında merak ettiğiniz her konuyu dilediğinizde bize yada bulunduğunuz bölgedeki servisinize danışabilirisiniz.
 • Unutmayın teknik servisler sizlere teknik destek sağlamak ve hizmet sunmak için varlar.

Kombinin Çalışması için Gerekli olan şeyler nelerdir?

 • Kombinin çalışmasına uygun bir alan,montajı bitmiş bir ve elektrik.
 • Kombi uygun bir alana motaj yapılır. Kombinin elektrik bağlantıları yapılır.
 • Doğalgazla kullanılacaksa bölgenizdeki gaz dağıtım firmasının yetkilendirdiği doğalgaz taahüt firması tarafından doğalgaz tesisatı çekilir. Isıtılacak odalara tesisat radyatör bağlantıları yapılır. Tesisata 1,5 bar su basılır. Doğalgazla kullanılacaksa bölgenizdeki gaz dağıtım firması tarafından dairenizdeki kombi doğalgaz bağlantısı gaz kaçak kontrol yapılıp onaylanır.
 • Kombi Ipg (tüp) ile çalıştırılacaksa kombi montajı, tesisat işleri , su basılması ve kombinin elektrik bağlantısı yapıldıktan sonra yetkili servisinize baş vurup Ipg kombi kullanacağınızı bildirmeniz gerekmektedir.
 • Kombi soğuk su girişinde de bir küresel vana bulunmalıdır. Bilinçli bir tüketici, tavsiye ile hareket etmemelidir, binlerce lira verıp evinize takacağınız cihazlar ileride sizlere sıkıntılı anlar yaşatabilir.

Kombiyi 24 saat açık tutmak zararlı mıdır?

Kombinin 24 saat açık tutulmasında bir sakınca yoktur.

Kombimi kısa süre için kapatıp tekrar açarsam daha fazla mı yakıt harcar?

Evin içerisinde 22 derecelik belli bir konfor ortamına ulaştık. Kombiyi kapattığımız zaman tekrar 22 dereceye ulaşmamız için daha fazla yakıt sarfiyatı gerekir. Bundan dolayı da kombiyi kapatmadan düşük seviyelerde kullanmak daha iyi olacaktır.

Kombi bakımı gereklimidir?

Elbette her yıl kış mevsımı gelmeden kombinize genel bakım yaptırmalısınız. Bakım demek iyi bir performans, sorunsuz bir kış sezonu geçirmek demektir.